| Blahoželáme! | Bardejov 

WHM a cPanel

Spoločnosť Proxis, spol. s r.o. umožňuje zákazníkom spravovať si vlastný hosting prostredníctvom webového rozhrania cPanel.

Čo je to cPanel?

cPanel (control panel) je ovládací panel pre webhosting založený na UNIXe, ktorý poskytuje grafické rozhranie a nástroje, ktorých cieľom je zjednodušiť správu hostingu a webových stránok.cpanel-logo cPanel využíva trojstupňovú štruktúru, ktorá poskytuje funkcie pre administrátorov, predajcov a koncových užívateľov/vlatníkov webových stránok, ovládať rôzne nastavenia webu a serverov prostredníctvom štandardného webového prehliadača.
Okrem GUI rozhrania (Graphical User Interface) má cPanel príkazový riadok a API (Application programming interface), ktorý umožňuje predajcom softwaru, firmám poskytujúcim hosting a vývojárom automatizovať štandardné procesy pre správu systému. cPanel je navrhnutý tak, aby fungoval buď ako dedikovaný server, alebo virtuálny privátny server a podporuje CentOS, Red Hat Linux a FreeBSD. Obsahuje aplikácie na správu serverov (Apache, PHP), databáz (MySQL, Postgres) Perl, BIND (DNS server) a FTP server. E-mail s podporou POP3, IMAP, SMTP služieb. 

Pre vyskúšanie prostredia môžete použiť demo v nasledujúcom odkaze: DEMO

VHM (Web Host Manager)

Spoločnosť Proxis, spol. s r.o. poskytuje k serverom aj webhostingový manažér (WHM), vrátane zaškolenia a poradenstva pri administrácii a spravovaní servera.

Čo je WHM?

Je to webový nástroj používaný administrátormi serverov a predajcami na spravovanie hostingových účtov na serveri. Administrátor servera môže vo WHM vytvoriť webhostingové účty, ku ktorým budú mať zákazníci prístup cez webové rozhranie služby cPanel a nimi vykonané zmeny ovplyvnia len ich účty na servery a nebudú mať dopad na fungovanie servera. Z WHM môže správca servera vykonávať údržbu, ako kompilácie Apache a aktualizáciu RMP (balíkov) nainštalovaných v systéme.


Zdroj: preložené z en.wikipedia